CDQ2B40-50DMZ-A73H
Product ID:300955
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DMZ-A73H
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm stroke for optimal force and movement precision.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for high-pressure applications.
Product Details
CDQ2B40-50DMZ-A73H
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm