CDQ2B40-50DMZ-A73HZ
Product ID:300963
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DMZ-A73HZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility.
  • 4Reed auto switch with indicator light (A73HZ) for precise control and monitoring.
  • 5Through-hole mounting style (B) for secure and stable installation.
Product Details
CDQ2B40-50DMZ-A73HZ
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm