CDQ2B40-50DMZ-F7BALS
Product ID:300957
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DMZ-F7BALS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 3Water-resistant 2-color indicator auto switch with 3m lead wire for durability.
  • 4Rod end male thread (M) for easy installation and compatibility.
  • 5Solid-state auto switch with DC24V support (10~28V range) for reliable performance.
Product Details
CDQ2B40-50DMZ-F7BALS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm