CDQ2B40-50DMZ-F7BVL-XB9
Product ID:300952
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DMZ-F7BVL-XB9
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switches with indicator lights for reliable feedback (DC24V).
  • 4Low-speed operation (10-50mm/s) ideal for delicate or controlled movements.
  • 5Through-hole mounting and rod-end male thread for easy installation.
Product Details
CDQ2B40-50DMZ-F7BVL-XB9
Made To Order
Low Speed Cylinder (10 to 50 mm/s)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm