CDQ2B40-50DMZ-M9BWL-XC35
Product ID:392528
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DMZ-M9BWL-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 32-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy installation and monitoring.
  • 4Rod end male thread (M) for secure mounting and compatibility with various setups.
  • 5Includes coil scraper (XC35) for enhanced durability and maintenance-free operation.
Product Details
CDQ2B40-50DMZ-M9BWL-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm