CDQ2B40-50DMZ-M9BW-XC35
Product ID:392608
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DMZ-M9BW-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 5Includes coil scraper (XC35) for enhanced durability and maintenance-free operation.
Product Details
CDQ2B40-50DMZ-M9BW-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm