CDQ2B40-50DZ-A73L-XC35
Product ID:300972
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DZ-A73L-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Reed auto switch with indicator light (A73L) for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole mounting style (B) ensures secure and stable installation.
  • 5Includes coil scraper (XC35) for enhanced durability and maintenance efficiency.
Product Details
CDQ2B40-50DZ-A73L-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm