CDQ2B40-50DZ-L-M9BZS
Product ID:393142
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DZ-L-M9BZS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Shipped with mounting bolts for quick and hassle-free setup.
Product Details
CDQ2B40-50DZ-L-M9BZS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm