CDQ2B40-50DZ-L-M9PWSAPC
Product ID:384315
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DZ-L-M9PWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Durable through-hole mounting design ensures stability and long service life.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies for flexible integration.
Product Details
CDQ2B40-50DZ-L-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm