CDQ2B40-50DZ-M9BL-XC8
Product ID:392932
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DZ-M9BL-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Adjustable stroke cylinder (XC8) for flexible customization to meet specific operational needs.
  • 5Through-hole mounting style (B) ensures secure and stable installation in various setups.
Product Details
CDQ2B40-50DZ-M9BL-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm