CDQ2B40-50DZ-XC88
Product ID:384366
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DZ-XC88
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 3SUS304 stainless steel rod for enhanced durability and corrosion resistance.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Standard stroke of 50mm suitable for a wide range of industrial applications.
Product Details
CDQ2B40-50DZ-XC88
ParameterValueParameterValue
Rod Material
SUS304
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm