CDQ2B40-55DCZ
Product ID:392812
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-55DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size provides strong and consistent force for industrial applications.
  • 355mm stroke length ensures optimal movement for various tasks.
  • 4Rubber bumper (Body Option C) reduces noise and vibration during operation.
  • 5Through-hole mounting style (B) for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B40-55DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm