CDQ2B40-55DCZ-M9BWSDPC
Product ID:384269
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-55DCZ-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation applications.
  • 240mm bore size with 55mm stroke for optimal force and movement control.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) ensures smooth operation and reduced impact noise.
  • 42-color solid-state auto switch (M9BWSDPC) with pre-wired connector for easy installation.
  • 5Through-hole mounting style (B) provides secure and versatile installation options.
Product Details
CDQ2B40-55DCZ-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm