CDQ2B40-5DCZ-M9PVSAPC
Product ID:384374
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-5DCZ-M9PVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and connectivity.
  • 340mm bore size and 5mm standard stroke for compact yet powerful performance.
  • 4With rubber bumper for reduced impact and noise during operation.
  • 5DC5V/12V/24V compatible auto switch with indicator light for versatile voltage applications.
Product Details
CDQ2B40-5DCZ-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm