CDQ2B40-75DZ-D
Product ID:392889
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-75DZ-D
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 75mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Type A mounting bracket with joint for easy and flexible installation.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor attachment.
  • 5Through-hole mounting style ensures secure and stable operation.
Product Details
CDQ2B40-75DZ-D
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm