CDQ2B40-75DZ-D-A93ZS
Product ID:392721
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-75DZ-D-A93ZS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 75mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Auto switch with indicator light and 5m lead wire for easy installation and monitoring.
  • 4Type A mounting bracket with joint for flexible and secure mounting options.
  • 5Pneumatic operation with Rc/M thread ports for efficient and durable performance.
Product Details
CDQ2B40-75DZ-D-A93ZS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm