CDQ2B40-75DZ-XC88
Product ID:392745
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-75DZ-XC88
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise linear motion control.
  • 2Double-acting action ensures efficient operation in both directions.
  • 3SUS304 stainless steel rod for enhanced durability and corrosion resistance.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B40-75DZ-XC88
ParameterValueParameterValue
Rod Material
SUS304
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm