CDQ2B40-90DMZ
Product ID:301043
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-90DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size provides strong and consistent force output.
  • 390mm stroke length suitable for a wide range of industrial applications.
  • 4Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2B40-90DMZ
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm