CDQ2B40R-30DMZ
Product ID:384354
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40R-30DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and precise linear motion.
  • 3NBR seal (nitrile rubber) ensures durability and water resistance.
  • 4Rod end male thread allows for versatile mounting options.
  • 5Standard 30mm stroke suitable for various automation applications.
Product Details
CDQ2B40R-30DMZ
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm