CDQ2B40TF-10DCZ-XC6
Product ID:384304
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40TF-10DCZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 3Standard 10mm stroke for precise and controlled movement.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B40TF-10DCZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm