CDQ2B40TF-50+10DCMZ-X636
Product ID:384050
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40TF-50+10DCMZ-X636
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Dual stroke design (50 mm + 10 mm) for versatile applications.
  • 340 mm bore size ensures high force output for demanding tasks.
  • 4Through-hole mounting (standard) for easy and secure installation.
  • 5Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
Product Details
CDQ2B40TF-50+10DCMZ-X636
Made To Order
Long Stroke Of Dual Stroke Single Rod
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 10 mm
Dual Stroke Mark
Dual Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm