CDQ2B40TF-5TZ
Product ID:392628
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40TF-5TZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy auto switch installation and precise position detection.
  • 240mm bore size provides optimal force for compact automation applications.
  • 3Single acting with spring extend for reliable return motion without external air supply.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and versatile installation options.
  • 5Standard stroke of 5mm for precise and controlled linear motion.
Product Details
CDQ2B40TF-5TZ
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm