CDQ2B40TF-80DCMZ
Product ID:392634
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40TF-80DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 240mm bore size ensures strong and consistent force output.
  • 380mm stroke length for versatile application in automation systems.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
Product Details
CDQ2B40TF-80DCMZ
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm