CDQ2B40TN-100DZ-L
Product ID:392719
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40TN-100DZ-L
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and efficient pneumatic operation.
  • 2100mm standard stroke ensures precise linear motion control.
  • 3NPT port threads provide secure and leak-free air connections.
  • 4Built-in magnet enables easy integration with magnetic sensors.
  • 5Through-hole mounting style for versatile and stable installation.
Product Details
CDQ2B40TN-100DZ-L
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm