CDQ2B40TN-20DZ-D
Product ID:384608
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40TN-20DZ-D
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and efficient pneumatic operation.
  • 220mm standard stroke ensures precise and reliable movement.
  • 3NPT port thread type for secure and leak-free connections.
  • 4Built-in magnet for easy integration with sensors and switches.
  • 5Type A mounting bracket with joint for flexible installation options.
Product Details
CDQ2B40TN-20DZ-D
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm