CDQ2B40TN-25DZ-M9PJL-XB14
Product ID:384198
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40TN-25DZ-M9PJL-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free pneumatic connections.
  • 3Heat-resistant auto switch (M9PJL) with 2-color indicator for durability and visibility.
  • 4Standard 25mm stroke suitable for a wide range of industrial applications.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B40TN-25DZ-M9PJL-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Heat Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm