CDQ2B40TN-30DZ-L-M9PVL3
Product ID:384021
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40TN-30DZ-L-M9PVL3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240mm bore size and 30mm stroke for powerful and controlled movement.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Shipped with mounting bolts for quick and hassle-free installation.
Product Details
CDQ2B40TN-30DZ-L-M9PVL3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm