CDQ2B40TN-75DMZ-W-M9NSDPC
Product ID:384008
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40TN-75DMZ-W-M9NSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free pneumatic connections.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for reliable signal output.
  • 4Double knuckle joint rod end bracket for flexible mounting options.
  • 5Standard 75mm stroke with through-hole mounting for easy installation.
Product Details
CDQ2B40TN-75DMZ-W-M9NSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm