CDQ2B40TN-75DZ-L
Product ID:383993
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40TN-75DZ-L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 240mm bore size with 75mm standard stroke for versatile applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Through-hole mounting style for easy and flexible installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor attachment.
Product Details
CDQ2B40TN-75DZ-L
Auto Switch
Without Auto Switch
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm