CDQ2B40V-15DMZ
Product ID:384340
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40V-15DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and reliable linear motion force.
  • 3FKM fluoro rubber seal ensures water resistance and durability in harsh environments.
  • 4Standard 15mm stroke for precise and compact linear actuation.
  • 5Male rod end thread (M) allows flexible mounting and integration.
Product Details
CDQ2B40V-15DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Water Resistant Cylinders
FKM Seal (Fluoro Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm