CDQ2B40V-45DMZ
Product ID:384000
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B40V-45DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides optimal force for industrial applications.
  • 3FKM fluoro rubber seal ensures water resistance and durability.
  • 4Through-hole mounting style for standard and versatile installation.
  • 5Rod end male thread design for secure and adjustable connections.
Product Details
CDQ2B40V-45DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Water Resistant Cylinders
FKM Seal (Fluoro Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm