CDQ2B50-10DZ-J79CZ-XC6
Product ID:384310
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-10DZ-J79CZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 10mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Stainless steel retaining ring, piston rod, and rod end nut for enhanced durability.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light and 5m lead wire for easy installation.
  • 5Through-hole mounting style for secure and versatile installation options.
Product Details
CDQ2B50-10DZ-J79CZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Connector, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm