CDQ2B50-10SZ-M9BV
Product ID:383934
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B50-10SZ-M9BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable operation.
  • 250mm bore size delivers strong force for industrial applications.
  • 3Single-acting, spring return design ensures quick and efficient retraction.
  • 4Solid-state auto switch (M9BV) with indicator light for precise positioning.
  • 5Through-hole mounting style for secure and versatile installation.
Product Details
CDQ2B50-10SZ-M9BV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm