CDQ2B50-12DCZ
Product ID:392899
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-12DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size provides strong and consistent force output.
  • 312mm stroke length ensures accurate and controlled movement.
  • 4Rubber bumper (Body Option C) reduces noise and vibration during operation.
  • 5Versatile mounting options with through-hole design for easy installation.
Product Details
CDQ2B50-12DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Bore Size
Bore Size 50 mm