CDQ2B50-15DZ-M9BAL-XC4
Product ID:393071
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-15DZ-M9BAL-XC4
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 3Heavy-duty scraper (XC4) enhances durability by protecting against contaminants.
  • 4Through-hole mounting (B-style) ensures easy and secure installation.
  • 53m lead wire and DC24V compatibility for flexible integration in various setups.
Product Details
CDQ2B50-15DZ-M9BAL-XC4
Made To Order
With Heavy Duty Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm