CDQ2B50-20+40DZ-X636
Product ID:384555
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-20+40DZ-X636
Key Features
  • 1Dual stroke design (20 mm + 40 mm) for versatile positioning options.
  • 2Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 350 mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 4Rc/M thread ports for secure and leak-free air connections.
  • 5Long stroke capability (X636 option) for extended reach in automation systems.
Product Details
CDQ2B50-20+40DZ-X636
Made To Order
Long Stroke Of Dual Stroke Single Rod
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 40 mm
Dual Stroke Mark
Dual Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm