CDQ2B50-20DCZ-F7NWVL
Product ID:393027
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-20DCZ-F7NWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 250mm bore size and 20mm standard stroke for robust performance in automation systems.
  • 32-color solid-state auto switch with NPN output for easy integration into control systems.
  • 4Rubber bumper option (Body Option C) for reduced impact and noise during operation.
  • 5Versatile mounting with through-hole design and auto switch grooves on multiple sides.
Product Details
CDQ2B50-20DCZ-F7NWVL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm