CDQ2B50-20DMZ-L-M9BZ
Product ID:392430
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-20DMZ-L-M9BZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 20mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with DC24V compatibility for easy integration.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Includes 5m lead wire and indicator light for convenient operation and monitoring.
Product Details
CDQ2B50-20DMZ-L-M9BZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm