CDQ2B50-20DZ-F7BAL-XC4
Product ID:393035
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-20DZ-F7BAL-XC4
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Water-resistant 2-color indicator auto switch with a 3m lead wire for easy installation.
  • 3Heavy-duty scraper (XC4) enhances durability and extends cylinder life in harsh environments.
  • 4Through-hole mounting style (B) ensures secure and stable installation.
  • 5Standard 20mm stroke with dual-side auto switch mounting grooves for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B50-20DZ-F7BAL-XC4
Made To Order
With Heavy Duty Scraper
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm