CDQ2B50-20SZ-L-M9BL
Product ID:384323
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-20SZ-L-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size provides strong force output for industrial applications.
  • 3Single-acting, spring return design ensures reliable operation and quick reset.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Through-hole mounting style for secure and versatile installation options.
Product Details
CDQ2B50-20SZ-L-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm