CDQ2B50-20TZ-L
Product ID:384009
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B50-20TZ-L
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size provides strong force output for demanding applications.
  • 320mm standard stroke ensures precise and reliable linear motion.
  • 4Single acting, spring extend design for compact and efficient operation.
  • 5Through-hole mounting style for versatile and secure installation.
Product Details
CDQ2B50-20TZ-L
Auto Switch
Without Auto Switch
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm