CDQ2B50-25DCMZ-XC91
Product ID:392810
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-25DCMZ-XC91
Key Features
  • 150mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 3Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 4Equipped with a rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 5S45C rod material provides high strength and resistance to wear.
Product Details
CDQ2B50-25DCMZ-XC91
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm