CDQ2B50-30DCMZ-XC89
Product ID:392531
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-30DCMZ-XC89
Key Features
  • 150mm bore size for powerful and precise linear motion control.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Equipped with a rubber bumper for smooth and quiet cylinder operation.
  • 4Rod end male thread allows for easy and secure mounting.
  • 5Constructed with durable S45C rod material for long-lasting performance.
Product Details
CDQ2B50-30DCMZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm