CDQ2B50-30DCZ-A73
Product ID:300970
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-30DCZ-A73
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) ensures smooth operation and reduced impact.
  • 4Reed auto switch (A73) with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Versatile mounting with through-hole design and auto switch grooves on multiple sides.
Product Details
CDQ2B50-30DCZ-A73
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm