CDQ2B50-30DCZ-A73CL
Product ID:300965
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-30DCZ-A73CL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Includes reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V).
  • 4Rubber bumper option (Body Option C) for reduced impact and noise.
  • 5Multiple auto switch mounting grooves for flexible installation (2 or 4 sides).
Product Details
CDQ2B50-30DCZ-A73CL
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm