CDQ2B50-30DCZ-J79L
Product ID:300975
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-30DCZ-J79L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with DC24V compatibility for easy integration.
  • 4Rubber bumper option (Body Option C) for reduced impact and noise.
  • 5Versatile mounting with through-hole design and auto switch grooves on multiple sides.
Product Details
CDQ2B50-30DCZ-J79L
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm