CDQ2B50-30DZ-M9BWVSBPC
Product ID:392558
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-30DZ-M9BWVSBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection and sensor compatibility.
  • 250mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance in automation applications.
  • 32-color solid-state auto switch with pre-wired M8-4 pin connector for easy installation.
  • 4Through-hole mounting design ensures secure and stable installation.
  • 5DC24V compatible auto switch with 0.5m lead wire for flexible voltage integration.
Product Details
CDQ2B50-30DZ-M9BWVSBPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm