CDQ2B50-60DMZ-XB10
Product ID:384032
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B50-60DMZ-XB10
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 360mm stroke length provides precise linear motion control.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting and connection options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2B50-60DMZ-XB10
Made To Order
Intermediate Stroke Using Exclusive Body
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Body Option
Rod End Male Thread
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm