CDQ2B50-75DCZ-P3DWAZ-XC89
Product ID:384431
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-75DCZ-P3DWAZ-XC89
Key Features
  • 1Built-in magnetic field-resistant auto switch (P3DWAZ) for reliable position detection.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 350mm bore size and 75mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Rubber bumper (Body Option C) reduces impact noise and vibration.
  • 54-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible installation.
Product Details
CDQ2B50-75DCZ-P3DWAZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm