CDQ2B50R-45DZ
Product ID:301036
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50R-45DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size provides strong and reliable force output.
  • 3Standard 45mm stroke for versatile industrial applications.
  • 4NBR seal ensures durability and resistance in various environments.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B50R-45DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm